Život na čtyřech kolech, aneb B. Braun tour s Davidem Drahonínským

Již čtvrté zastavení má za sebou na své cestě po českých a moravských spinálních jednotkách a rehabilitačních ústavech úspěšný paralympionik David Drahonínský.

2. října 2013, Hrabyně: Již čtvrté zastavení má za sebou na své cestě po českých a moravských spinálních jednotkách a rehabilitačních ústavech úspěšný paralympionik David Drahonínský. Společně se svým projektem B. Braun tour s Davidem tentokrát zavítal do Rehabilitačního ústavu Hrabyně

v Moravskoslezském kraji, kde na místní pacienty čekal více než dvouhodinový program se zcela jasným poselstvím. I na čtyřech kolech je možné překonávat sebe sama a plnit svoje sny.

Projekt B. Braun tour s Davidem motivuje lidi, kteří bojují s handicapem k tomu, aby nepřestali aktivně žít a i přes své znevýhodnění dokázali vychutnávat život plnými doušky. „Život na vozíku není jednoduchý a byl bych velmi pošetilý, kdybych tvrdil opak. Je důležité pochopit, že s vozíkem nekončí svět, jen je třeba hledat nové cesty a překonávat hranice, které nás k našemu cíli dovedou. Hlavně nebýt pesimista, život máme takový, jaký si ho sami uděláme,“ říká David Drahonínský, dvojnásobný paralympijský vítěz a patron projektu B. Braun pro život, kterému jeho osobní život změnila v roce 1999 nehoda, při níž si poranil páteř. Ačkoli zůstal odkázán na invalidní vozík, sportu se nevzdal. Díky svému odhodlání a tréninku se stal v roce 2008 vítězem paralympijských her v Pekingu a v loňském roce přivezl z Londýna stříbro. A Davidovo umění mohli v průběhu akce ocenit i sami pacienti. Součástí programu byla totiž ukázka lukostřelby přímo v prostorách nemocnice.

David Drahonínský v Hrabyni_2

Rehabilitační ústav Hrabyně poskytuje špičkovou péči klientům po úrazech, cévních mozkových příhodách nebo s onemocněním pohybového ústrojí či nervového aparátu. Samotný ústav tvoří dva areály, zatímco v Hrabyni se léčí dospělí s neurologickými a poúrazovými stavy, na detašovaném pracovišti v Chuchelné se mimo ortopedických a neurologických diagnóz léčí také pacienti po amputacích a děti. Ačkoli se akce podobného typu konala v Hrabyni poprvé, pacienti i zaměstnanci ji hodnotili jako velmi podařenou: „Jsme velmi rádi, že jsme se mohli do tohoto road tour zapojit. Pacienti si akci velmi užili a já věřím, že si z ní
i mnohé odnesou. Z Davida přímo sálá životní optimismus a je výbornou ukázkou toho, že se život na vozíku dá prožít velmi aktivně,“ dodává MUDr. Hana Weissová, primářka spinální jednotky Rehabilitačního ústavu Hrabyně.

Skupina B. Braun, která diskusní akce na spinálních jednotkách v České republice podporuje, se specializuje na vývoj zdravotnických prostředků, které umožní pacientům žít aktivně a co možná nejjednodušeji. „Podobné akce jsou pro nás velmi přínosné. Jen díky přímému kontaktu s pacienty totiž získáváme tu nejlepší zpětnou vazbu o tom, co jim vyhovuje a co ne. Na základě jejich osobních zkušeností jsme pak schopni přicházet s inovativními výrobky, které pacientům vyhovují, plně se jim přizpůsobí a v maximální možné míře usnadní jejich aktivní život,“ říká Zdeněk Kojecký ze společnosti B. Braun.

 

Vozík může být opravdový parťák

Vyrovnat se se životem na vozíku není jednoduché, jak ale dokazuje také úspěšná sportovní kariéra Davida Drahonínského, čtyři kola rozhodně nemusí být překážkou aktivního života. Stejně jako mezi auty, i mezi vozíky je řada rozdílů a správný výběr tak může ve velké míře ovlivnit kvalitu života handicapovaných osob. Díky dobře padnoucím vozíkům mohou vozíčkáři prakticky bez omezení sportovat a věnovat se všemu, co mají rádi. A jelikož správný výběr není radno podcenit, bylo součástí programu také představení společnosti Ortoservis, která dodává a individuálně upravuje pomůcky pro tělesně postižení. A právě speciálně upravený vozík pro lukostřelbu dodal Ortoservis i Davidu Drahonínskému.

David Drahonínský v Hrabyni

„Naše firma dodává pomůcky pro handicapované již od roku 1990 a za tuto dobu jsme ve svém oboru nasbírali velké zkušenosti. Specializujeme se především na dodávky vozíků, které plně přizpůsobujeme požadavkům a přání zákazníků. Každý člověk je pro nás jedinečný a snažíme se vyjít vstříc všem jeho potřebám tak, aby se vozík stal jeho plnohodnotnou součástí, která mu pomůže pokračovat v aktivním životě,“ shrnuje Vladimír Sajler ze společnosti Ortoservis.

 

 

Více o B. Braun

Koncern B. Braun působí na celosvětovém trhu 174 let a dnes patří k největším výrobcům zdravotnických produktů na světě. Hlavní sídlo je v německém Melsungenu, pobočky má v 60 zemích světa. Skupinu B. Braun CZ/SK tvoří B. Braun Medical (dodavatel zdravotnických prostředků), B. Braun Avitum (provozovatel 23 dialyzačních středisek) a Aesculap Akademie(mezinárodní vzdělávací instituce). Skupina B. Braun v České a Slovenské republice působí od roku 1993
a zaměstnává přes 600 lidí. Více na www.bbraun.czB. Braun pro život je hlavním charitativním projektem Skupiny
B. Braun. Podporuje vybrané neziskové organizace i jednotlivce. Více nawww.bbraunprozivot.cz.

 

Více o B. Braun tour s Davidem

Projekt realizuje Skupina B. Braun v rámci svého charitativního projektu B. Braun pro život. S Davidem Drahonínským
B. Braun spolupracuje již řadu let, od loňského roku je David patronem projektu B. Braun pro život. Davidovi se roku 1999 změnil život během jediné noci, kdy jako náměsíční vypadl z balkónu a poranil si páteř. Od té doby je odkázán na invalidní vozík. David však nerezignoval a i nadále žije aktivním a velmi optimistickým životem. Vzhledem k této zkušenosti David nejlépe ví, co všechno člověk prožívá a co potřebuje. A tak vznikl nápad „B. Braun tour s Davidem“, jehož cílem je navštívit spinální jednotky a rehabilitační ústavy v České republice a promluvit s tamními pacienty. Projekt odstartoval na konci května na spinální jednotce v Liberci a v Rehabilitačním ústavu Kladruby. Na úspěšné akce navázal i Rehabilitační ústav HL Luže – Košumberk a Fakultní nemocnice Brno. Více na www.bbraunprozivot.cz.

 

 

Kontakt na Skupinu B. Braun CZ/SK: 
Lucie Kocourková

tisková mluvčí

tel. +420-271 091 313, mobil +420-602 167 024

e-mail: lucie.kocourkova@bbraun.com

www.bbraun.cz